Ubrousková technika = decoupage

 

Jde o jednoduchý způsob dekorace nejrůznějších předmětů. Dekorovat můžeme prakticky cokoliv - papír, dřevo, karton, korek, terakotové květináče, kámen, plasty, plech, sklo, keramiku, textil, koženku, kůži, svíčky.... Tato metoda je velice snadná. Díky ní si i člověk, který nemá zrovna výtvarné nadání, může vyrobit nádherné obrázky nebo vyzdobit doslova celý byt.

Francouzské slovo decoupage (čti dekupáž) v překladu znamená vystřihování. Podstata této techniky spočívá v tom, že vystřihujeme pěkné motivky a jimi polepujeme nejrůznější předměty. Motivky se dají vystřihovat z časopisů, novin, plakátů, kalendářů, balících papírů apod. Nejčastěji se ale používají třívrstvé papírové ubrousky - odtud název ubrousková technika neboli ubrouskování. Pracujeme pouze s horní tenoučkou vrstvou ubrousku. Když z ní vystřihneme nebo vytrháme požadovaný motiv a následně ho nalepíme na dekorovaný předmět, vypadá tento, jako by byl malovaný. Okraje slaboučkého ubrousku dokonale splynou s okolím.

K lepení používáme speciální lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je důležité, neboť lepidlo natíráme i přes lepený motiv. Pro začátek nám stačí univerzální lepidlo na decoupage. Pokud bychom chtěli dekorovat textil, musíme mít speciální lepidlo na textil. Existuje také speciální lepidlo na sklo a porcelán a dále speciální lepidlo na voskové svíčky. Na papír, dřevo, sololak, lepenku apod. nám však stačí i obyčejný Hercules - hotový výrobek je pak třeba přelakovat bezbarvým lakem.

Jediné pravidlo, které je nutno dodržovat, zní, že podklad musí být světlý. Ubrousek je totiž velmi tenký a podklad má tendenci prosvítat. Proto chceme-li dekorovat tmavší předmět, je třeba ho celý nebo jen jeho část, na niž plánujeme motiv přilepit, přetřít nějakou světlou barvou. Používáme barvy akrylové, například bílý nebo krémový Balakryl. Ten můžeme dle potřeby přitónovat akrylovými barvami (např. Hobby Acryl) ev. temperami do nejrůznějších světlých odstínů. Též sklo je vhodné pod motivem natřít, neboť na čirém skle motiv moc nevynikne.

 Užitečné rady:

  • používáme vždy jen poslední - dekorovanou vrstvu ubrousku.
  • pokud nejdou sundat spodní vrstvy ubrousku, pomůžeme si izolepou nebo malou samolepkou
  • je-li motiv hodně složitý na vystřihování, můžeme ho z ubrousku vytrhat
  • štětec hned po použití vypereme ve vodě, aby na něm lepidlo nebo barvy nezaschly
  • je vhodné mít několik štětců - zvlášť štětec na lepidlo, zvlášť na barvu, lak...
  • vždy používáme suchý štětec ( pokud bychom mokrý štětec vložili do barvy, dělaly by se nám na natírané ploše bublinky)
  • květináče je nutné na závěr dokonale přelakovat (nezapomenout na hranu odtokové dírky), aby terakota nenasákla vodou a dekorace se tak nezničila zevnitř
  • dekorovaný textil je třeba prát šetrně, nejlépe v ruce, aby obrázek vydržel co nejdéle
  • dekorované sklo a porcelán myjeme pouze ručně ( v myčce by ubrousek slezl )
  • chceme-li dekorovaný předmět (ze dřeva, korku...) otírat vlhkým hadříkem, musíme ho na závěr přelakovat bezbarvým lakem (např. Polyurex)

 

Postupy dekorování jednotlivých předmětů

Obrázky na sololitu, dřevě, korku apod.

Potřebujeme univerzální lepidlo na decoupage např. Art POTCH. Dá se ale použít i obyčejný Hercules.

Dekorovaný předmět musí být světlý. Pokud není, pomůžeme si Balakrylem - viz výše. Po zaschnutí barvy natřeme předmět lepidlem a přiložíme ubrousek. Bříškama prstů nebo štětcem opatrně vyhladíme. Necháme zaschnou a pak můžeme znova přetřít lepidlem. Pokud chceme daný předmět občas otírat navlhčeným hadříkem nebo chceme zvýšit jeho životnost, pak ho přelakujeme bezbarvým lakem, nejlépe Polyurexem.

Lepíme-li větší motiv nebo celý ubrousek na rovnou plochu, pak doporučuji jiný postup. Světlou plochu natřeme lepidlem. Po zaschnutí lepidla přiložíme tenkou horní vrstvu ubrousku a přes pečící papír ji přižehlíme. Výsledkem je pak dokonale hladký obrázek.

 

Decoupage na skle a porcelánu

Potřebujeme speciální lepidlo, např. Porzellan POTCH.

Dekorovaný předmět (talířek, hrnek, misku, skleničku...) potřeme na určeném místě lepidlem. Přiložíme vystřižený motivek, uhladíme, ev. otřeme přebytečné lepidlo, které je okolo. Necháme zaschnout a poté přetřeme ještě jednou svrchu. Po dokonalém zaschnutí zafixujeme v troubě, většinou 30 minut při 160°C (držte se návodu na lepidle)

 

Dekorace svíček

Potřebujeme speciální lepidlo na zdobení svíček, např. Kerzen POTCH. Dá se použít i univerzální lepidlo na decoupage, ale některé druhy na vosku nedrží a při hoření svíček zapáchají.

Svíčku natřeme na určeném místě lepidlem, přiložíme vystřižený motiv z ubrousku, uhladíme, necháme zaschnout. Po té ještě jednou přetřeme.

 

Textilní decoupage

Potřebujeme speciální lepidlo pro textilní decoupage, např. Textil POTCH, které se fixuje zažehlením. Ubrousek jakoby zatavíme do textilu a vytvoříme voděodolnou vrstvu. Po zažehlení je možné textil prát v ruce na 40°C.

Zdobit můžeme dečky, prostírání, plátěné sáčky, textilní tašky, trička.... samozřejmě vše musí být světlé barvy (Pokud textilie nemá světlou barvu, můžeme ji v místě, kam chceme nalepit ubrousek, vysavit nebo obarvit světlou barvou na textil).

Dekorovanou věc si vypodložíme igelitovou folií nebo podložkou z umělé hmoty, aby nám lepidlo neprosáklo. Karton není na vypodkládání moc vhodný, motiv by se k němu mohl přichytit.

Dané místo, kam chceme vystřižený motiv přilepit, natřeme lepidlem. Přiložíme ubrousek a vyhladíme. Necháme zaschnout a pak znovu 1-2x přetřeme lepidlem na textil. Opět necháme zaschnout. Dle návodu na lepidle pak přes pečící papír ( nejlépe bílý, voskovaný) motiv důkladně ( 2-4 minuty ) přižehlíme. Dekorovanou věc je dobré před žehlením vypodložit např. sololakovou destičkou.

Chceme-li zdobit tričko ( nebo nějakou pružnou tkaninu), dá se použít jiný postup. Ideální je oboustranně nažehlovací mřížka.Tričko vypodložíme něčím pevným, neboť ubrousek nepruží. Nejprve odstraníme spodní dvě vrstvy ubrousku. Zrubu horní potištěné vrstvy ubrousku lehce (žehličkou na 1 puntík) nažehlíme proužky mřížky, těsně jeden vedle druhého. Pak i s mřížkou motiv vystřihneme. Potom už stačí jen takto připravený motivek nažehlit na tričko (žehličku už můžeme mít na bavlnu-3 puntíky). Přetřeme ho lepidlem na textil, trochu přitom přesáhneme okraje motivu, a po zaschnutí znovu přežehlíme přes pečící papír, abychom lepidlo fixovali.