3D decoupage a krakelování

aneb ubrouskové tvoření pro pokročilé

 

Krakelování

Jedná se o metodu, při níž lze dosáhnout pěkného oprýskaného starobylého vzhledu výrobku. Používáme k tomu speciální tzv. krakelovací laky např. Lak Antika, Craquelle medium.... Tyto laky způsobí, že barva, kterou na ně naneseme, popraská. Odhalí se tak původní materiál ev. spodní nátěr.

Pokud chceme, aby byl vidět původní materiál krakelovaného výrobku, pak je postup práce takovýto:

Máme např. tmavý dřevěný rámeček. Je vhodné ho nejprve nalakovat bezbarvým lakem (např. Sportakrylem), aby nesákl, a necháme dobře zaschnout. Takto upravený rámeček natřeme krakelovacím lakem a rovněž dáme schnout - cca 1 hodinu. Poté si můžeme pomoci fénem. Lak nesmí lepit. Chceme-li menší prasklinky, necháme lak schnout déle - cca 4-6 hodin. Nenecháváme ho ale zaschnout příliš dlouho, už by nám nepopraskal (záleží též na značce krakelaku). Pak naneseme světlou akrylovou barvu, např. Balakryl. Pracujeme rychle, neboť prasklinky vznikají téměř okamžitě. Jakmile prasknou, už se nemůžeme štětcem vrátit na původní místo - prasklinky bychom tím zatřeli. Je dobré štětec do barvy hodně namočit. Čím větší vrstvu barvy naneseme, tím větší trhlinky vznikají. Pěkné prasklinky získáme, když krakelovací lak naneseme jedním směrem a Balakryl pak nanášíme kolmo na tyto tahy. Po zaschnutí můžeme nalepit nějaký motivek z ubrousku. Na závěr lze hotové dílko ještě přelakovat - dosáhneme tak prodloužení jeho životnosti.

 

Pokud se nám původní materiál nelíbí, přetřeme ho nejdřív tmavší akrylovou barvou na požadovaný odstín. Po zaschnutí barvy pak nanášíme krakelovací lak. Dál už je postup stejný. Rovněž můžeme podklad natřít světlou barvou a vrchní vrstvu barvou tmavou. Vzniknou nám tak světlé prasklinky. Pokud ale chceme na krakelovaný povrch lepit nějaké motivky, je lepší tmavý podklad a světlý povrch. Nechceme-li, aby prasklinky prosvítaly skrz motiv, musíme nejdřív motiv podlepit tvrdým papírem.

 

3D decoupage

Zjednodušeně řečeno, jde o prostorové ubrouskování. Motivky jsou plastické a pěkně vystupují z obrázku.

Velice pěkné obrázky vznikají, použijeme-li ubrousek s nějakým ústředním motivem a několika drobnými motivky. Vybereme si vhodný širší rámeček s destičkou z bílého sololaku. Na ni způsobem popsaným u klasické decoupage přižehlíme 1/4 ev. 1/2 ubrousku. Poté vystřihneme motiv, který chceme mít plastický, ještě jednou. Ze speciální hmoty (např. Aeroplastu )  vymodelujeme tvar vybraného motivku - musí být o trošku menší. Nesmíme ho ale dělat moc vysoký. Jsme-li s prací spokojeni, přilepíme vymodelovaný tvar na místo, kam patří, pomocí lepidla na decoupage. Ještě můžeme tvar prsty trochu upravit. Pak potřeme Aeroplast také lepidlem a na to přiložíme vystřižený motivek a pěkně uhladíme. Nakrakelujeme si rámeček tak, aby nám ladil s ubrouskem, a polepíme ho výše zmíněnými drobnými motivky.

Pozn.:  Aeroplast - je lehoučký, dobře se s ním pracuje. Je dobré uchovávat ho v ledničce dobře zabalený do igelitu, aby nevyschnul. Pokud máme pocit, že vysychá během modelování, navlhčíme ho trochu vodou.