Šitá krajka                              viz. Praktická žena 11/2004

    

  Pomůcky:

bílá Perlovka 8 nebo tenký bavlněný či lněný provázek, bílá nit 10tex, stříbrná nit, jehla, karton, ev.pauzovací papír.

 Postup:

Zvoneček překreslíme tužkou nebo fixem na karton (použila jsem dno papírové krabičky od Fidorek). Abychom si nit neušpilnili od nákresu, překryjeme nákres pauzovacím papírem, který v rozích přilepíme, aby na kartonu držel. Vyrobíme si tak jakousi podložku. Pak jehlou nebo špendlíkem propícháme do kontury dírky cca 5 mm od sebe. Je vhodné udělat dírky hlavně tam, kde se jednotlivé čáry stýkají, prolínají nebo lomí. Poté na konturu přiložíme provázek a přišijeme ho k ní pomocnou nití tak, že jehlu vpíchneme dírkou zespodu kartonu směrem vzhůru, přejdeme nad provázkem a tou samou dírkou vpíchneme zase dolů. Pak vpíchneme jehlu zespodu sousední dírkou, přejdeme nad provázkem a opět tou dírkou dolů -  tak pokračujeme, až ke kartonu přišijeme celý provázek. Lepší je místo provázku použít dvojitě Perlovku, protože tak se nám podaří udělat konturu nepřerušovanou.(viz. obrázek). Provázky bychom museli použít 4, to je nevýhodné, neboť je musíme napojovat -  místo napojení je vždy silnější a nevypadá to hezky (viz. obrázek).

 

 

Po přišití provázku vyplníme jednotlivé plochy zvonečku smyčkovacím stehem dle vzorníků. Vzory č.1 a 3 ušijeme bílou nití, na vzor č.2 použijeme nit stříbrnou. Dbáme na to, aby nitě měly přibližně stejnou tloušťku. Když máme zvoneček vyplněný, provázek hustě obšijeme (obtočíme) nití – tím skryjeme místa, kde jsme nitě nebo provázky navazovali. Také tím vyrovnáme případnou nerovnoměrnou tloušťku provázku (někde provázek obtočíme míň, někde víc – dle potřeby).

Hotový zvoneček uvolníme od podložky tak, že na spodní straně kartonu přestřihneme pomocné nitě. Předtím je vhodné krajku natužit, například dekoračním tužidlem DECO Festiger – HobbyLine.

 Rozměry:  8x9 cm