Mramorování

 

Mramorovací barvy jsou barvy na bázi organických ředidel, které lze aplikovat na téměř každý povrch - hedvábí, papír, dřevo, umělou hmotu, sklo, plexisklo, skořápky (vyfouklá vajíčka - odmaštěná), svíčky, kov....Pro začátek nám stačí základní sada barev, která stojí cca 380,-Kč. Jednotlivé barvičky se dají mezi sebou míchat - např. v kalíšku od malinké smetany do kafe.
Barvičky musíme před použitím opravdu dobře protřepat. Lahvičky držíme při kapání šikmo, nikoli kolmo. Voda, do které je budeme kapat musí být vlažná (tak 35°C) - nesmí být studená.
Na obarvení květináče o průměru 13 cm se dává dohromady tak 8 - 10 kapek.
Větším množstvím barvy docílíme pouze větší výraznost barev. Barvy ihned promíchneme špejlí nebo vidličkou. Barva po dopadu na hladinu vody udělá barevný film, který se roztáhne po hladině. Čím větší je průměr nádoby, tím větší, ale i slabší je film.
Důležité je zvolit správný rozměr nádoby, ve které budeme mramorovat. Je vhodné si nádobu vystlat igelitovým sáčkem - ten se pak vyhodí a nádoba zůstane čistá.
Předměty, které lze ponořit se mramorují PONOŘENÍM. Barvený předmět musíme pomalu ponořovat a pak rychle vytáhnout. Během ponořování můžeme předmětem lehce otáčet, mramorování bude zajímavější.
Lehké předměty, které nelze ponořit se mramorují POLOŽENÍM na hladinu.
Někdy trvá i několik dní, než barvy úplně zaschnou.
Po namramorování jednoho předmětu je potřeba vyčistit hladinu od zbytků barvy. Stačí na to obyčejný papír, nebo ubrousek,který protáhneme po hladině.

Pozn.: Kbelík o průměru asi 40 cm je tak akorát na květináč o průměru 15 - 17 cm. Dno květináče můžeme ucpat kouskem plastelíny. (Je zbytečné v tak velké nádobě mramorovat třeba malou svíčku.)